Дори лекарите признават, че алкохолът може да се консумира, но в минимални дози. Същевременно те подчертават, че консумацията на алкохолни напитки може да причини сериозни здравословни проблеми, засягащи всички органи. Най-често най-засегнати са сърцето, кръвоносните съдове, мозъкът и черният дроб.
В случая значение има не само дозата, но и това какъв алкохол избираме. Например, бирата се свързва с най-високия риск от инсулт.
Изследователи от университета в Голуей предупреждават, че акохолът може да увеличи риска от инсулт – интрацеребрален кръвоизлив с 50 процента. До тези изводи стигнат учените, след наблюдението на 26 000 души по цял свят.
Познаването на признаците на инсулт и бързото получаване на помощ може да направи всичко различно
Един от авторите на изследването професор Мартин О'Донъл споделя, че инсултът е сред водещите причини за смъртност в световен мащаб. Той допълва, че високата консумация на алкохол повишава риска от инсулт, но все още има известни колебания относно това дали консумацията на алкохол в малки количества влияе върху този риск.
Инсултите са два вида - исхемични , провокирани от тромб, или хеморагични, причинени от интрацеребрален кръвоизлив. Хората, които пият, имат 14 процента повишен риск от всички инсулти, а от хеморагични с 50 процента! И колкото повече алкохол се консумира, толкова по-голям става рискът.
Количеството алкохол, което може да причини инсулт
В същото време учените изчисляват, че пет порции алкохол на ден, консумирани поне веднъж месечно, увеличават броя на инсултите с 39 процента: 29 процента за исхемичния инсулт и 76 процента за хеморагичния инсулт. Това се отнася за единична доза от пет порции, които са равни на:
- 5 чаши водка или друг силен алкохол;
- 2,5 чаши бира;
- половин бутилка вино.
Тези напитки увеличават риска от инсулт с 50%
Добрата новина е, че ако се откажете от алкохола, рискът от инсулт значително намалява. В случая е важен и видът на консумирания алкохол. По отношение на инсулта бирата е най-коварна.
Тя повишава риска от всички инсулти с 21 процента, а хеморагичните със 73 процента, според друг автор на изследването, професор Андрю Смит.
Интересното е, че виното нито увеличава, нито намалява риска. Но това не означава, че консумацията му е безопасна дори в ограничени количества.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията с лекар и балансирано хранене! Не забравяйте, че консумацията на алкохол е вредна за здравето!